JN44_2016_Webslider_01_v01
X
تبلیغات
نماشا
رایتل

راهی ...

به فرهنگ باشد روان تندرست

درباره جنگل آمازون چه می دانید؟
جنگل های بارانی آمازون در آمریکای جنوبی واقع شده و بیشتر حوزه ی آبریز رودخانه ی آمازون را پوشش می دهند. این جنگل ها در واقع بالغ بر نیمی از جنگل های بارانی باقیمانده ی دنیا بوده و بزرگترین و متنوع ترین جنگل های بارانی جهان به شمار می روند. علاوه بر زیبایی خیره کننده، هزاران دلیل برای بازدید از آمازون، قایق رانی در رودخانه ی آمازون، تماشای پرندگان و طلوع زیبای آفتاب و همچنین برخی از شگفت انگیزترین سایت های فرهنگی وجود دارد . ویژگیهای منحصربفردجنگل آمازون:


1- این جنگلها بزرگترین در دنیا هستند.هرچند بیشتر مساحت جنگل های بارانی آمازون در برزیل قرار گرفته اما این جنگل ها در اکوآدور، پرو و بولیوی نیز امتداد می یابند و بخش های کوچک تری از آن نیز در سایر کشورهای آمریکای جنوبی واقع شده است. این جنگل ها مساحتی بالغ بر 5 میلیون کیلومتر مربع را اشغال می کنند.

2- هزاران گونه ی مختلف در این جنگل ها زندگی می کنند.جنگل های بارانی آمازون محل زندگی 2.5 میلیون گونه حشره، 427 گونه پستاندار، 1300 گونه پرنده، 378 گونه خزنده و بیش از 400 نوع دوزیست هستند.

3- غذای ما از این جنگل ها تامین می شود.باور داشته باشید یا نه، مقدار زیادی از مواد غذایی که ما استفاده می کنیم از جنگل های بارانی آمازون تامین می شود که از آن جمله می توان به شکلات، فلفل سیاه، آناناس، موز، گوجه و برنج اشاره نمود.

4- نام این جنگل ها از کجا می آید؟نام «آمازون» از لغت Amazons در افسانه های یونانی گرفته شده که به مسابقه ای بین زنان جنگجو اشاره دارد.

5- قبایل آمریندیان Amerindian در این جنگل ها زندگی می کنند.در حدود 400-500 قبیله ی بومی آمریندیان در جنگل های بارانی آمازون زندگی می کنند. باور غالب این است که برخی از این قبایل هیچ گاه با دنیای بیرونی تماس نداشته اند.

6- جنگل های آمازون محل زندگی موجودات مرگباری است.حیوانات خطرناکی در جنگل های آمازون ساکن هستند که از آن جمله می توان به آناکوندا سبز، تمساح سیاه، قورباغه ی سمی Poison Dart و عنکبوت سرگردان برزیلی اشاره نمود.

7- آب رودخانه آمازون به طور تقریبی در هر ثانیه 55 میلیون گالن آب وارد اقیانوس اطلس می کند.

8- این جنگل ها شامل هزاران نوع میوه هستند.جنگل های بارانی آمازون دارای بیش از 3000 نوع میوه هستند که از میان آنها 200 گونه در دنیای غرب مورد استفاده قرار می گیرد.

9- به طور تقریبی می توان گفت که در جنگل های آمازون 390 بیلیون درخت وجود دارد.

10- رودخانه ی آمازون از نظر حجم آب، بزرگترین رودخانه ی جهان است.رودخانه ی آمازون تقریبا 20 درصد حجم آب شیرین کل دنیا را به اقیانوس ها انتقال می دهد. این رودخانه یکی از طویل ترین رودها در دنیاست که طول آن در حدود 4195-3903 مایل است.


تاریخ ارسال: یکشنبه 9 آبان‌ماه سال 1395 ساعت 09:55 | نویسنده: باهری | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد